„Jako stážista pro nás nemáte žádnou přidanou hodnotu.” S touhle myšlenkou se setkal Ondra Mitrenga na začátku při hledání své stáže několikrát. Nevzdal se a nakonec našel cestu, jak se dostat na stáž. Jako student strojního inženýrství se dostal do Elektrárny Chvaletice, tady jeho příběh začíná. Příběh o tom, proč jít na stáž a že když se nevzdáte, získáte nejenom spoustu zkušeností.
Ondru, Karolínu, Markétu, Terezu i Šárku spojuje jedna věc. Všichni jsou stážisté a všichni pro to měli dobrý důvod. A ne jeden.
“Už na základní škole někteří žáci mají představu o tom, co by chtěli dělat, tuší nějaký směr. Reálná volba ale přichází až později. Jde o takové nálepky, kdy chce student být třeba právník, ale to neznamená, že už ví, o čem ta práce je. Proto je ideální už během střední školy nebo prvních ročníků na vysoké škole absolvovat praxi, poznat daný obor, oslovit například nějakého odborníka z praxe a rozhodovat se na základě reálných zkušeností,” popisuje kariérní poradce a psycholog Valery Senichev.
Proč jít na stáž aneb 5 důvodů od bývalých stážistů
I. Důvod číslo jedna: Kontakt s odborníky z praxe
“Cílem pro mě bylo už během studií se potkat s profesionály z oboru,” popisuje Ondra, který už během studia strojního inženýrství absolvoval řadu praktických zkušeností. Jedna zkušenost ho vedla k druhé a nakonec absolvoval i studijní program v zahraničí. “Byl bych moc rád, kdyby mezi představiteli jednotlivých firem zarezonoval názor, že to jediné, co je podobná stáž stojí, je malá chvilka času a strpení, co víc, my všichni jsme museli někde začít. Výměnou za to jim může být bližší kontakt s mladou krví a možnost jejich budoucího uplatnění u nich ve firmách, vrátí se jim to i v podobě celospolečenského prospěchu, protože to nejcennější, co tato země má, jsou její lidé,” popisuje.
II. Důvod číslo dva: Potvrzení, že jdete správným směrem
Poznat, o čem je obor cirkulární ekonomiky v praxi chtěla i Tereza, která proto nastoupila na stáž do Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN). “K tématu jsem se dostala v rámci online kurzů o udržitelnosti. Po maturitě jsem najednou měla spoustu času a zajímalo mě, jak se s tímto tématem pracuje v ČR, protože jsem se mu pak chtěla věnovat i na univerzitě v zahraničí,” vysvětluje.
Nabyté zkušenosti z praxe jí pak usnadnili start na prestižní škole v zahraničí. “Na rozdíl od brigád, které jsem dělávala při střední, jsem totiž u stáže celou dobu cítila, že pracuji na něčem, co má smysl, a že se tím neustále něco nového dozvídám a učím. Kromě toho jsem ale měla možnost doprovázet Soňu (ředitelku institutu) na spoustu různých schůzek anebo si vyzkoušet fyzickou analýzu odpadu,” dodává Tereza, která se do INCIENu po roce vrátila, protože jí téma cirkularity opravdu zaujalo.
III. Důvod číslo tři: Objevíte cesty, na které byste třeba nenarazili
“Myslím, že volba vysoké školy je hlavně o tom, aby člověk nastoupil na nějakou cestu, která se pak bude různě měnit a bude mít různé zatáčky a slepé cesty. Je ale potřeba mít otevřené oči, aby člověk dokázal poznat, co ho baví, kde má tu energii. Pro co zahoří. To mě dovedlo až tam, kde jsem teď,” popisuje v podcastu Za hranice Karolína, která využila příležitosti jet pracovat do Asie, kde jí tamní technologický boom a fungování společnosti inspirovali k založení vlastního úspěšného projektu.
“Mým úplně prvním záměrem bylo jít studovat žurnalistiku, záhy jsem zjistila, že nechci být novinář, přitáhla mě ale sociologie. Úplně jsem se vyžívala v doporučené literatuře. Lidská společnost mě začala fascinovat,” říká Karolína Presová, zakladatelka projektu Replug.me.
“Už během studií jsem pracovala pro neziskovku AIESEC a pak se naskytla příležitost pracovat pro jejich zahraniční pobočku. Rozhodla jsem se pro Jakartu, protože z Asie jsem už měla z nějakých dobrovolnických a pracovních stáží zkušenosti. Chtěla jsem si zkusit žít v Asii trochu delší dobu. Výběrové řízení trvalo 4 měsíce a nakonec jsem se tam dostala. Tahle příležitost mě dovedla na novou cestu, právě tam jsem založila iniciativu Replug.me, kterou teď rozvíjím i tady v České republice,” uzavírá členka žebříčku 30 pod 30 Karolína Presová.
IV. Důvod číslo čtyři: Od stáže k nabídce první práce
“Loni v létě jsem se vrátila ze zahraničí a rozhodla si prodloužit studium a na napsání diplomové práce si nechat více času. Vedle psaní jsem se chtěla již nějak pracovně rozvíjet a líbilo se mi, že na portále Xflow.cz byly nabídky stáží, které mi dávaly smysl a zaujaly mě,” popisuje Markéta Čapková, proč začala s hledáním svojí první stáže, to ještě nevěděla, že nakonec najde i práci.
“Od stáže v CIRAA jsem očekávala nové zkušenosti a znalosti v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. O téma jsem se vždy zajímala ve svém osobním životě i na škole a byla jsem zvědavá, jak funguje v praxi a jak ho mohou firmy využít ve svých strategiích. Také jsem chtěla vystoupit ze své sociální bubliny, poznat nové lidi, najít nové příležitosti. Takové pomalé vplutí do dospělosti,” dodává.
Po absolvování stáže nakonec v organizaci dostala nabídku na pracovní pozici, kterou přijala. “Kdyby mi někdo na podzim řekl, že na jaře se budu starat o HR, budu spolupracovat na konkrétních klientech a moje fotka bude viset na webu CIRAA, asi bych mu nevěřila. Naučila jsem se spoustu nového a posunula se někam, kam jsem ani neplánovala zabrousit.”
V. Důvod číslo pět: Zvednete si sebevědomí
“Lákalo mě zapojit se do nějakého projektu, který usiluje o lepší budoucnost pro nás lidi i pro naši planetu. Chtěla jsem takovému nápadu propůjčit svou energii a svůj čas — protože podnikatelský drive sama zatím nemám. Při výběru stáže jsem měla jeden hlavní požadavek — udržitelnost,” popisuje Tereza, která našla stáž ve start-upu EBUU.
“Ze stáže si z praktického hlediska odnáším především právě zkušenosti se správou e-shopu, která mě upřímně baví. Zároveň mě těch několik měsíců strávených v EBUU obohatilo i v osobní rovině, protože je pro mě inspirující být vedle mladé mámy, která zároveň pracuje a do toho vytváří něco tak hezkého (a náročného) jako je EBUU,” dodává.
Cenné zkušenosti, které ji posunuly získala během své stáže v Aspen Institute Central Europe i Šárka. “Tým v Aspenu mě velmi vřele přijal mezi sebe a kolegové mi byli ochotni kdykoliv pomoci, když jsem zrovna nevěděla, co a jak. Nejvíce oceňuji jejich zpětnou vazbu na mnou odvedenou práci a možnost se tak neustále zlepšovat,” popisuje.
Stáže jsou často prostředkem moderního náboru
Stáže jsou příležitostí pro každého, kdo se chce posunout, získat zkušenosti z praxe a vydat se na cestu za svou kariérou. Pro firmy jsou podle průzkumu projektu Xflow.cz stážisté důležitou součástí moderních týmů, a to hlavně díky jejich novému neotřelému pohledu na podnikání i samotné vnitřní fungování firmy. Přinášejí novou energii a také diverzitu. Mnohé ze zúčastněných firem také tvrdí, že stážistické programy jsou pro ně často efektivním způsobem, jak nabírat nové lidi.
Stáže tak jsou skvělým startem kariéry!
Přidejte se k aktivním studentům a absolventům hledajícím uplatnění do FB skupiny Praxe, stáže a trainee programy.