Být součástí profesionálního esportového týmu je výjimečný pocit, říká stážista Kristián

Xflow.cz
6 min readFeb 7, 2022

--

Jsem Kristián a prošel jsem si stáží v esportovém týmu eSuba.

Je mi 24 let, pocházím ze Slovenska a po absolvování hotelové akademie jsem začal studovat vysokou školu v Dánsku se zaměřením hospitality & hotel management. Později jsem se přeorientoval na studium sportovního managementu, které dokončím na začátku roku 2022.

Tenhle příběh je ale o tom, jak jsem absolvoval stáž v esportovém týmu eSuba. Pokud se tak chcete dozvědět, jaké jsem si ze stáže odnesl zkušenosti a k čemu všemu jsem se dostal, čtěte dál.

Během studia musíme absolvovat stáž ve firmě, která souvisí s naším oborovým zaměřením. K esportu jsem se dostal už jako malý kluk. Později jsem začal sledovat profesionální týmy a zjistil jsem, že je to perspektivní odvětví, a proto jsem si vybral právě esportový tým eSuba. Kontaktoval jsem je a začali jsme spolu všechno domlouvat.

eSuba je esportová organizace, která je aktivní hned v několika oblastech. Její nejdůležitější součástí jsou esportové týmy, které hrají např. CS:GO nebo League of Legends. Konkrétně jde o profesionální hráče i kouče. Dalším zaměřením je např. organizování eventů. eSuba je historicky nejúspěšnější esportová organizace v ČR a jejich rukama prošli ti nejlepší hráči, kteří se pak dostali do zahraničních týmů. Svým úsilím vychovávají generaci hráčů, kteří se dokážou vyrovnat světové špičce.

Přes naší školu jsem se spojil s kontaktní osobou a po odeslání CV a motivačního dopisu jsem byl přijat. Stáž probíhala v Praze v eSuba House, to je jejich hnízdo rozdělené na kanceláře a prostor pro hráče. Během prvního dne jsem se se všemi seznámil, dostal jsem své místo a dokonce se mě ptali, jestli potřebuji poskytnout nějakou elektroniku. To je výhoda gaming organizace — počítačů je dost.

“eSuba je historicky nejúspěšnějším profesionálním herním týmem v České republice a na Slovensku. Od svého založení v roce 2004 dokázala skupina nejtalentovanějších hráčů lokální scény získat již více než 1 500 medailových umístění na turnajích po celém světě, včetně několika titulů mistrů světa.”

Moje pracovní cíle během stáže

Moc se mi líbí přístup, který ke stážistům v eSubě mají. Zprvu jsme se domluvili, že si udělám vlastní interní průzkum a budu prezentovat několik oblastí, které by se daly zlepšit.

Přednesl jsem několik návrhů a pak jsme rozhodli, čemu se na stáži budu věnovat. Cílem bylo využít zkušenosti ze školy, abych posunul organizaci i sám sebe. Konkrétně jsem se začal věnovat problematice profilů týmových hráčů na sociálních sítích. Zjistil jsem totiž, že hráči eSuby neměli jednotné profily, které neodrážely profesionalitu celého týmu. To jsem chtěl změnit a jako hlavní cíl mé práce jsem si stanovil vytvoření příručky, která by ukázala hráčům, jak by měly vypadat jejich profily na sociálních sítích, aby bylo jasné, že hrají za jeden tým a dělají eSubě dobré jméno.

Sociální sítě jsou prostředek prezentace jednotlivců i týmu, ale v esportu se jim většinou věnují jen streameři, nikoliv profesionálové. Šlo tedy o vytvoření nového kanálu marketingové komunikace.

“Je skvělé, že jako stážista jsem dostal možnost najít si oblast, které se chci věnovat, protože mi dává smysl. Kdyby stážista takovou vizi neměl, v eSubě mu samozřejmě všichni rádi pomůžou najít ta správná očekávání. Když už jsme u očekávání, podělím se o ta svá. Chtěl jsem se naučit více o fenoménu sociálních sítí a chtěl jsem poznat, jak funguje esportová scéna v ČR.”

Co jsem na stáži tedy dělal?

Celá moje práce začala rešerší všech profilů našich hráčů. Analyzoval jsem, jaká je situace a co by se mohlo zlepšit. K tomu jsem samozřejmě analyzoval i konkurenci, můžeme si totiž z ostatních týmů a sportů vzít inspiraci, jak to dělat i nedělat. Vytvořil jsem si plán, jak by mohly profily vypadat, a začala vznikat příručka “Profil eSubáka”. Popsal jsem krok za krokem, jak by mohly vypadat příspěvky a fotky, aby dělaly jednotný dojem. Pracoval jsem na tom sám a měl jsem možnost vše konzultovat s týmovým manažerem. Zároveň jsem se scházel pravidelně s mou kontaktní osobou a dostával jsem cennou zpětnou vazbu, která mě posouvala dál.

Postupem času jsem se začal podílet i na dalších aktivitách. Pomáhal jsem s analýzou konkurence a s organizací eventů. Také jsem spolupracoval na tvorbě sestřihů z platformy Twitch. Měl jsem i možnost zjistit, jak funguje školní esportová liga a další nekomerční projekty. Vnímám velmi pozitivně, že jsem měl možnost vyzkoušet tolik věcí.

“Na stáži jsem se cítil skvěle, hodně jsme se nasmáli. Je to kolektiv plný mladých nadšenců do esportu, což je pro mě vysněná komunita. Jsem rád, že jsem si našel stáž v organizaci, kde lidi jejich práce opravdu baví.”

Také si myslím, že stáž v eSubě je oproti mainstreamovým sportům poměrně výjimečná záležitost. Esport nicméně nabírá na síle a věnují se mu dokonce i mí vyučující na vysoké škole. Myslím, že postupem času bude mít esport daleko větší sledovanost i komunitu a tím se o něj bude zajímat i více sponzorů. Jsem zvědavý, jak se to celé bude vyvíjet dál. Je nutné si přiznat, že má esport stále hodně nedostatků, a proto je tak lákavé být jeho součástí a snažit se přispět ke zlepšování tohoto odvětví jako celku. Takový prostor pro zlepšení mi dodává motivaci.

Můj projekt zaměřený na sociální sítě se mi podařilo dokončit. Nyní ještě spolupracujeme s grafickými designéry, abychom dotáhli příručku k dokonalosti. Ze stáže si odnáším spoustu nových zkušeností. Měl jsem již dříve několik brigád, ale tohle je něco jiného.

“Být součástí profesionálního esportového týmu je výjimečný pocit.”

Co si ze stáže odnáším?

Naučil jsem se, jak funguje komunikace mezi různými odděleními, také jsem si vyzkoušel, jaké je konzultovat projekt s nadřízeným a jak pracovat se zpětnou vazbou. Nejlepší na tom všem byla časová flexibilita. Bylo čistě na mně, jak si práci rozvrhnu. To bylo vlastně zároveň i to nejtěžší, protože jsem se musel naučit pracovat systematicky.

“Poučil jsem se z několika situací, kdy můj time management ovlivnil ostatní, a to mě posunulo dál.”

Snažil jsem se využít co nejvíce teoretických modelů ze školy v praxi, nicméně ne vždy se to dařilo, jelikož jsem pracoval na velmi specifickém zadání. Každá organizace je jiná a jsem rád, že jsem se hlavně mohl učit úplně nové postupy. Nejcennější je pro mě to, že jsem pochopil do hloubky, jak funguje celá esport komunita v Česku a na Slovensku. Dělal jsem analýzy konkurence a to mi dost pomohlo. Naučil jsem se komunikovat s kolegy a právě spoluprací s různými odděleními jsem si rozšiřoval obzory. V neposlední řadě beru jako výhodu to, že jsem měl možnost vyzkoušet spoustu nových technologií a produktů, které eSuba testuje.

Malé doporučení ode mě pro vás

Ostatním studentům bych rád vzkázal, že při hledání práce jednou budou potřebovat praktické zkušenosti, které jim škola nedá. Abyste měli výhodu oproti ostatním, nebojte se zkusit stáž, která je zaměřená na odvětví, kterému se chcete věnovat. Neodkládejte věci na poslední chvíli, jak to bývá u studentů zvykem. Při hledání té správné stáže se vyplatí udělat si rešerši v předstihu. Nezapomeňte si promyslet i finanční stránku, některé stáže jsou placené a jiné nikoliv. Záleží na tom, zda chcete získat první zkušenosti nebo také potřebujete finanční prostředky. Musíte mít jistotu, že je daná stáž přesně to, co potřebujete. Další důležitá věc je, abyste se nebáli odmítnutí ze strany firem, o kterých sníte. Bohužel i to k tomu patří a setká se s tím většina z nás, nicméně je potřeba to nevzdat.

Kristián, stážista v eSuba

Chcete mít podobnou zkušenost jako Kristian?

  • Registrujte se na webu Xflow.cz, ať vám už žádná příležitost neuteče.
  • Přidejte se k aktivním studentům a absolventům hledajícím uplatnění do FB skupiny Praxe, stáže a trainee programy.

--

--

Xflow.cz

Xflow.cz je platforma, která propojuje stážisty a firmy skrze smysluplné stáže.